Vonkajšie žalúzie sú láska na prvý pohľad

Vonkajšie žalúzie. Tento jedinečný prvok medzi tieniacou technikou si rýchlo získal srdcia mnohých ľudí. A prakticky každý, kto ich vlastní, na ne nedá dopustiť. Niet sa čomu čudovať. Exteriérové žalúzie sú nielen praktické, ale aj dizajnovo pekné a dodávajú domácnosti nádych luxusu. 

Zabezpečiť kvalitné tienenie v dome či byte nebolo vôbec jednoduché. Dlhé roky túto funkciu spĺňali najmä vnútorné žalúzie. Tie pozná snáď každý. Sú síce praktické, no majú viacero zásadných nevýhod. Asi nikomu neuniklo, ako sa na ne chytá prach. A utierať jednu lamelu po druhej je vrcholne prácne.

Oveľa horšie je na tom druhý fakt. Vnútorné žalúzie síce dokážu tieniť slnečné lúče, no zastavujú ich až v interiéri. Kvôli tomu dochádza najmä v letných mesiacoch prehrievaniu okien (skla). Tým pádom okenné tabule slúžia takpovediac ako radiátor. V lete je takýto jav nežiadúci. 

Potom tu máme zatemňovacie rolety deň noc. Tie dokážu vytvoriť v noci v domácnosti prakticky úplnú tmu. Nevýhoda je však tá, že regulácia prestupu svetla do interiéru je komplikovaná a ťažkopádna. Existuje však riešenie, ktoré by tieto chyby v sebe nemalo? 

Vonkajšie žalúzie poskytujú tienenie, súkromie a aj bezpečnosť
Aj takto luxusne môže vyzerať vaša domácnosť s našimi exteriérovými žalúziami

Vonkajšie žalúzie poskytujú súkromie aj efektívne tienenie

Odpoveď je jasná. Áno existuje. Vonkajšie žalúzie. Tento moderný prvok tieniacej techniky v sebe kombinuje rokmi overené výhody vnútorných žalúzií a zatemňovacích roliet. Keďže sa montujú z exteriéru, dokážu odraziť prebytočné slnečné lúče ešte predtým, než sa dotknú vašich okien a zahrejú ich. Vaša domácnosť sa tak počas leta nebude prehrievať.

Nesmieme tiež zabudnúť na takmer dokonalú tmu, ktorú exteriérové žalúzie dokážu vytvoriť. Stačí ich zaklopiť a máte aj počas dňa príjemné prítmie.

Ideálne pre tých, ktorý pracujú na smeny a potrebujú si cez deň pospať. 

Ak kedykoľvek zaklopíte vonkajšie žalúzie, získate okrem kvalitného tienenia aj veľmi silný pocit súkromia. Cez žalúzie po zatvorení prakticky nevidno do vnútra. Tento fakt oceníte najmä ak bývate na frekventovanej ulici a vidno vám do domácnosti. Externé žalúzie sú zároveň ďalšia bariéra, ktorú musí prípadný zlodej prekonať, pokiaľ sa chce k vám vlámať cez okno. 

Aké poznáme typy žalúzií a ktoré sú pre vás tie pravé?

Dnes na trhu nájdeme rôzne typy žalúzií. Sú označované kombináciu písmena a čísla. Písmeno definuje tvar žalúzie a číslo jeho šírku. Medzi základné typy, ktoré ponúka aj naša spoločnosť sú:

Vonkajšie žalúzie z-90 patria medzi najpoužívanejšie profily
Vonkajšie žalúzie Z-90 patria medzi najpoužívanejšie
  • Vonkajšie žalúzie S-90 – tento typ do seba perfektne zapadá a v interiéri vytvára takmer dokonalú tmu. 
  • Vonkajšie žalúzie Z-90 – ide o najpredávanejší typ žalúzií. Vyniká svojou pevnosťou.
  • Vonkajšie žalúzie Z-70 – používajú sa všade tam, kde šírka špalety neumožňuje montáž širších žalúzií Z-90. 
  • Vonkajšie žalúzie C-80 – svojim tvarom sa najviac ponášajú na klasické vnútorné žalúzie.
  • Vonkajšie žalúzie C-65 – taktiež sa primárne používajú tam, kde sa širšie rozmery nezmestia.

Medzi najčastejšie používaný typ exteriérových žalúzií patrí Z-90. My ju zvyčajne odporúčame taktiež svojim klientom. Pokiaľ to situácia nedovoľuje, vždy sa dá použiť iný profil. To, či sa konkrétny typ žalúzií zmestí alebo nie vám stopercentne povie až náš technik pri obhliadke na mieste.

Spôsoby montáže 

Žalúzie je možné namontovať v dvoch fázach existencie domácnosti. Buď je to už pri výstavbe alebo potom, čo dom/byt stojí dlhší čas. Od toho sa zároveň odvíja aj fakt, či bude alebo nebude vidieť z interiéru alebo vonkajška. 

  • Podomietkové žalúzie – montujú sa najmä na novostavby alebo pri rozsiahlych rekonštrukciách, kedy sa zatepľuje dom. Vonkajšie žalúzie sú v tomto prípade schované v tzv. kastlíku a zvonku resp. zvnútra ich pri navinutí prakticky nevidno. Kastlík na vonkajšie žalúzie sa montuje na preklad a pred zvedavými očami ho schová zatepľovací materiál.
  • Priznané vonkajšie žalúzie – montujú sa dodatočne a priamo na okno. Kvôli tomu je ich aj pri plnom navinutí zvnútra čiastočne vidieť. Takisto je tomu aj zvonku. Taktiež treba rátať s tým, že čiastočne znižujú svetlú výšku okna. Je to však často jediná možnosť, ako namontovať exteriérové žalúzie na už existujúci dom. 

Mnohí ľudia sa pýtajú, či sa dajú vonkajšie žalúzie montovať iba na domy. Odpoveď je nie. Šikovní montéri zvládnu namontovať vonkajšie žalúzie na balkón, terasu či do bytu.

Elektrické vonkajšie žalúzie vs. manuálne

Veľa zákazníkov sa nevie rozhodnúť či si radšej vybrať elektrické vonkajšie žalúzie alebo manuálne. Elektrické majú samozrejme svoju výhodu. Stlačením vypínača zatvoríte či otvoríte žalúzie, poťažmo ich vytiahnete. Je to jednoduché. 

Pri manuálnych treba zobrať kľuku a pár otočeniami žalúzie zatvoriť alebo otvoriť. Pri vyťahovaní to už zaberie zopár sekúnd navyše. V bežnom živote však budete vyťahovať žalúzie len minimálne. 

Ktoré si teda vybrať? To je veru ťažká voľba. Manuálne sú lacnejšie a odpadá potreba ťahania elektriny k motoru vonkajších žalúzií. Na druhú stranu elektrické sú štýlovejšie, no zato však drahšie. V niektorých prípadoch však nebudete mať na výber. Existujú prípady, kde sa jednoducho kľuka namontovať nedá. Preto, ak budete chcieť mať vonkajšie žalúzie, nevyhnete sa motoru. Presnejšie vám však odpovie náš technik pri obhliadke u vás doma. 

Aká je cena vonkajších žalúzií?

Cena exteriérových žalúzií sa odvíja od viacerých faktorov. V prvom rade je to veľkosť okna či iného priestoru, ktorý treba zatieniť (zimná záhrada, balkón a pod.). Ďalším dôležitým kritériom je, či chcete žalúzie manuálne alebo elektrické. Manuálne (na kľuku) sú lacnejšie, nakoľko odpadá cena motora. 

Exteriérové žalúzie s motorom však majú svoje nezameniteľné výhody. Tí, čo sa nakoniec rozhodli pre žalúzie s motorom na ne nedajú dopustiť. 

Cena vonkajších žalúzií sa pohybuje v rádovo stovkách eur. Viac zistíte, keď pošlete e-mail so žiadosťou o cenovú ponuku.

Starostlivosť o vonkajšie žalúzie

Dalo by sa povedať, že vonkajšie žalúzie sú bezúdržbové. Hliníkové lamely nehrdzavejú a závesný systém je z kevlaru, takže sa len tak ľahko nepretrhne. Ostatné prvky sú taktiež trváce a ak sa aj nejaký problém vyskytne, dajú sa kus za kus vymeniť. 

Veľa ľudí sa však pýta, ako umývať vonkajšie žalúzie. možností máte veľa. Napríklad to môžete nechať na dážď. Alebo ich umyjete ručne handrou poprípade hadicou resp. wapkou. Lamely sú odolné a prúd vody ich nijako nepoškodí. 

Tip od nás

Mať na dome či byte vonkajšie žalúzie nie je iba módna vlna. Práve naopak, sú nadčasové a majú veľa benefitov. Efektívne tienia pred nadmerným slnečným žiarením, poskytujú súkromie, zvyšujú bezpečnosť domácnosti a vyzerajú výborne. Preto ak hľadáte exteriérové žalúzie do vašej domácnosti, neváhajte nás osloviť.