Vonkajšie žalúzie manuálne alebo elektrické? Alebo ako si vybrať tie správne žalúzie do domácnosti

Vonkajšie žalúzie manuálne majú svoje výhody

Vonkajšie žalúzie. Za posledné roky sa stávajú dominantným riešením v oblasti tienenia domácností. Ľudia si ich s obľubou dávajú do domov (nových aj starších) a aj do bytov. Často si však lámu hlavu nad tým, aký typ žalúzií si majú pre svoju nehnuteľnosť vybrať. 

Poďme sa teda pozrieť, kedy sa rozhodnúť pre jedno alebo druhé riešenie. 

Vonkajšie žalúzie manuálne

Manuálne exteriérové žalúzie nemajú motor. Pokiaľ ich teda chcete otvoriť, zatvoriť prípadne vytiahnuť či stiahnuť, musíte vziať do rúk kľuku a točiť ňou. Celý proces trvá pár sekúnd a stojí vás minimum námahy. 

Nespornou výhodou manuálnych vonkajších žalúzií je nižšia cena. Práve absencia motora vie znížiť cenu až o desiatky eur. Zároveň netreba naťahovať rozvody elektriny von za okno. Vyhnete sa tak sekaniu do stien či nie práve estetickým rozvodovým lištám.

Preto sa tento typ žalúzií montuje najmä ak sa montujú priznané vonkajšie žalúzie. Týka sa to najmä pri dodatočnej montáži žalúzií v prípadoch, kde sa s takýmto spôsobom tienenia pôvodne nerátalo. Hovoríme najmä o bytoch a starších domov. 

Niektorých však môže odradiť estetickosť tohto riešenia. Z okna totiž zostane visieť kľúka. Tá síce svojou farbou zvykne splývať s oknom, no pre perfekcionistov to môže byť kameňom úrazu. 

Zhrnutie:

  • zvyčajné riešenie pri dodatočnej montáži (náhrada vnútorných žalúzií za vonkajšie v domoch a bytoch)
  • lacnejšie riešenie nakoľko chýba motor
  • je vidno kľuku
  • funguje bez elektriny
priznané vonkajšie žalúzie

Vonkajšie žalúzie elektrické

Tento typ externých žalúzií je vybavený motorom. Vďaka tomu je celý proces otvárania, zatvárania či vyťahovania značne zjednodušený. Stačí buď podržať vypínač, kým žalúzie dokončia požadovaný úkon. Alebo ešte lepšie je pri výbere vonkajších žalúzií siahnuť po riešení s ovládačom. V takom prípade stačí len stlačiť tlačidlo na ovládači a zvyšok spravia žalúzie samé.

Elektrické vonkajšie žalúzie sa zvyčajne realizujú v novostavbách. Tam sa s nimi počíta už v projekte domu či bytu. K oknám sú dotiahnuté rozvody elektriny, je predpripravený vypínač na žalúzie (ak nie je naprojektovaný rovno ovládač) a čo je najdôležitejšie, žalúzie sú schované. 

Hovoríme o tzv. podomietkovom systéme, kedy sa kastlík na vonkajšie žalúzie zapustí do zateplenia. Vďaka tomu nedochádza k strate svetelnosti v objekte a vytiahnuté žalúzie prakticky nevidno.

Zhrnutie:

  • najčastejšie riešenie pri novostavbách, kde sa s vonkajšími žalúziami na elektrinu už počíta
  • drahší variant oproti manuálnym
  • je potrebný prívod elektriny
  • možnosť vybrať si medzi vypínačom a diaľkovým ovládačom

Neviete si dať rady? Obráťte sa na nás!

Vyznať sa vo všetkých typoch žalúzií nie je vôbec ľahké. Preto vám pomôžeme. Či už plánujete namontovať si vonkajšie žalúzie dodatočne alebo sa chystáte stavať nový dom, určite sa na nám ozvite. Pomôžeme s výberom, poradíme a usmerníme. A vy tak budete mať o starosť menej. 

Vonkajšie žalúzie montujeme primárne na západnom Slovensku. V prípade potreby nám však nerobí problém vycestovať aj do vzdialenejších kútov. Najďalej sme zatiaľ montovali žalúzie v Prešove a náš zákazník bol viac než spokojný